054-4799642 צור קשר  
     
 
 הצטרף לרשימת התפוצה לקבלת חדשות ועדכונים ישירות לדוא"ל:

  שלח
 
 
מסע צילומים בהודו סרילנקה ובורמה
 
   בחודשים דצמבר 2018- פברואר 2019, ביצעתי מסעות צילום בצפון ודרום הודו, סרילנקה ובורמה. מסע מרתק קשה ומאתגר, משימות צילום לא קלות, יותר מ-21 טיסות, ואלפי ק״מ בדרכים הקלוקלות של הודו, המסע בהודו היה מרגש מאוד, וקל מאוד  להתחבר לטכסים ולאנשים, מגוון אנושי כל כך שונה ומרתק.
 
 

 
 

קפריסין

דף הבית >> הרצאות >> קפריסיןקפריסין היוונית והטורקית

משך ההרצאה: 90 דקות
צילומים

נושאי ההרצאה:
* סקירה היסטורית גיאוגרפית של האי כולו, החלק היווני והטורקי.
* הכיבוש הטורקי בשנת 1974, והשפעותיו על האי.
* סקירה על האתרים ההיסטוריים באי.
* סקירה נקודתית של האתרים הארכיאולוגיים, פאפוס וסלמיס.

את קפריסין צילמתי בשנת 2014, צולמו 2 החלקים באי היווני והטורקי, כמה קרוב וכמה מנוגד, אי מרתק עם אתרים 
ארכיאולוגיים מדהימים כמו פאפוס בחלק היווני וסלמיס בחלק הטורקי.
תרבות יוון המיקנית הגיעה לאי בסביבות . מושבות מתקופה זו עדיין פזורות ברחבי קפריסין. גם הפיניקים השאירו את חותמם באי.

בעת העתיקה נודעה קפריסין בשם אלישה, וכך הופיעה בתעודות היסטוריות. עדות לכך נמצאת במגילת ון אמון המתוארכת ל, אשר מספרת את סיפור מסעו של ון אמון, כהן מצרי, לגבל, לקנות עצי ארז הלבנון. לאחר שהוא בורח מאויביו הוא מגיע לאלישה.

במהלך המאות הבאות נכבשה קפריסין על ידי אימפריות רבות, בהן האשורים, המצרים והפרסים. לבסוף היא נכבשה מידי הפרסים על ידי שושלת בית תלמי, יורשת האימפריה של אלכסנדר הגדול במצרים, ועברה הלניזציה מלאה. בשנת 68 לספירה היא הסתפחה לאימפריה הרומית.

בשנים 115117 מרדו יהודי האי בשלטון הרומי כחלק ממרד התפוצות בהנהגתו של ארטמיון. כתוצאה ממרד זה נחרבה העיר סלמיס ונהרגו כ-240,000 מתושבי האי. לאחר מיגור המרד, מספר קסיוס דיו כי נאסר על היהודים לדרוך על אדמת האי, כאשר כל יהודי העובר על הוראה זו – דינו מוות.
עם 
פיצול האימפריה הרומית ב-395 עברה קפריסין לשליטת האימפריה הביזנטית. עם התפשטות האסלאם מחצי האי ערב תקפו הערבים את האי מספר פעמים. לבסוף, בהנהגת הח'ליף עבד אל-מלכ, הגיעו הערבים והביזנטים להסכם שלטון משותף באי בשנת 688. ההסדר החזיק מעמד כמעט 300 שנה, אז שבו הביזנטים והשתלטו על קפריסין. ב-1191 כבש אותה ריצ'רד הראשון, מלך אנגליה במסע הצלב השלישי. הוא השתמש בקפריסין, הבטוחה יחסית, כבסיס אספקה למלחמותיו במוסלמים. שנה לאחר מכן מכר אותה ריצ'רד לטמפלרים (אבירי היכל שלמה), שמכרוהו לגי דה ליזיניאןמלך ירושלים המובס (שמפלתו בקרב קרני חיטין הייתה אחת הסיבות למסע הצלב השלישי). ליזיניאן הסכים לוותר על כתר ירושלים בתנאי שתובטח לו שליטה בקפריסין, וכך הי

     צפון קפריסין - מבצר ונציאני -  Saint Hilarion Castle 
              קפריסין היוונית - פאפוס - קברי המלכים
 


ליזיניאן ייסד באי שושלת צלבנית, ששלטה בו עד 1489, אז נכבש על ידי הרפובליקה של ונציה. ונציה השתמשה באי כנקודת מסחר חשובה. בתקופה זו נבנתה החומה הוונציאנית של ניקוסיה. לאורך תקופה זו נחלקה האוכלוסייה בין עילית שלטת קתולית, ורוב בעם שהיה יווני-אורתודוקסי. במשך כל התקופה הוונציאנית הייתה קפריסין נתונה להתקפות בלתי פוסקות מצד האימפריה העות'מאנית הצעירה, עד שלבסוף נכבשה בשנת 1571. 20,000 מתושבי ניקוסיה הוצאו להורג, וכל הכנסיות ומבני הציבור נבזזו. בכך בא הקץ על השליטה והכוח הקתוליים באי.


 

ב-1878 הועברה קפריסין לידי בריטניה. העות'מאנים, שהובסו במלחמה העות'מאנית-רוסית (1877–‎1878), ביקשו את תמיכתה של בריטניה בקונגרס ברלין. בתמורה הם חתמו איתה על הסכם סודי, שנודע לאחר מכן כחוזה קפריסין, שבו העבירה טורקיה את קפריסין לשליטה אדמיניסטרטיבית בריטית.

בריטניה השתמשה בקפריסין בתור בסיס אסטרטגי להגנה על תעלת סואץ – הנתיב החשוב ביותר לקולוניה החשובה ביותר שלה, הודו. רק לאחר מלחמת העולם הראשונה סיפחה בריטניה את האי לחלוטין.

 

           קפריסין היוונית - פאפוס - קברי המלכים
              צפון קפריסין - סלמיס - הגימנסיון - רומי

                  צפון קפריסין - סולי - תיאטרון רומי
                קפריסין היוונית - קוריון - מקדש אפולו


אלבום תמונות

קפריסין -אי קרוב ונפלא

קפריסין -אי קרוב ונפלא
פורסם ב: 03/06/2019
את קפריסין צילמתי בשנת 2014, צולמו 2 החלקים באי היווני והטורקי, כמה קרוב וכמה מנוגד, אי מרתק עם אתרים ארכיאולוגיים מדהימים כמו פאפוס בחלק היווני וסלמיס בחלק הטורקי.
 
 
כל הזכויות שמורות לשמואל מגל/רונית מרקו 2012. טלפון:054-4799642 / משרד:04-9998316
 
לייבסיטי - בניית אתרים