054-4799642 צור קשר  
     
 
 הצטרף לרשימת התפוצה לקבלת חדשות ועדכונים ישירות לדוא"ל:

  שלח
 
 
מסע צילומים בהודו סרילנקה ובורמה
 
   בחודשים דצמבר 2018- פברואר 2019, ביצעתי מסעות צילום בצפון ודרום הודו, סרילנקה ובורמה. מסע מרתק קשה ומאתגר, משימות צילום לא קלות, יותר מ-21 טיסות, ואלפי ק״מ בדרכים הקלוקלות של הודו, המסע בהודו היה מרגש מאוד, וקל מאוד  להתחבר לטכסים ולאנשים, מגוון אנושי כל כך שונה ומרתק.
 
 

 
 

פומפיי והרקולנאום, הערים הרומיות הקבורות באיזור נאפולי

דף הבית >> הרצאות >> איטליה >> פומפיי והרקולנאום, הערים הרומיות הקבורות באיזור נאפולי


הערים פומפיי והרקולנאום והוילות הרומיות

משך ההרצאה: 90-120 דקות
קיטעי וידאו וצילומים

נושאי ההרצאה:
* סקירה היסטורית גיאוגרפית של הערים והחוות סביב הר הגעש ווזוב.
* סקירה מפורטת של האתרים המרכזיים בפומפיי.
* סקירה מפורטת של האתרים המרכזיים בהרקולנאום.
* סקירה קצרה על החוות הרומיות: Villa San Marco, Villa Stabiae, Villa Ariana, Villa Oplontis 


את הערים הקבורות והחוות הרומיות צילמתי כ -5 פעמים ובהזדמנויות שונות, החל מסיור לימודי בפומפיי ב -1998 במהלך
לימודי הארכיאולוגיה, ובסיור זה התאהבתי במקום המרתק הזה, ללכת ברחובות, בבתים, בבתי המרחץ מושלמים כאילו הלכתי
לפני 2,000 שנה, ההתפרצות הטראגית שקברה את הערים, גרמה לכך שהערים השתמרו בצורה מדהימה.
 
פרוייקט צילום בחבל קאמפניה, הכולל את איזור נאפולי והחופים המדהימים באמאלפי והאי הקסום קאפרי, עוד באיזור זה וגולת הכותרת היה פרוייקט צילום של הערים הקבורות פומפיי והרקולנאום, פרוייקט זה בוצע עבור יצירת תקליטורי מידע וערכות לומדה עפ"י הרצאות של פרופסור סיטבן טוק מאוניברסיטת מישיגן
פומפיי והרקולנאום הן ערים רומיות עתיקות במחוז קאמפניה שבאיטליה. הערים נחרבו בהתפרצות הר הגעש ווזוב,
ב- 24 באוגוסט 79 לספירה. 
את הרקולנאום כיסו נחשולים פירוקלסטיים בשכבה של כ- 20 מטרים של אפר געשי, והיא התגלתה בשנת 1710.
פומפיי שנקברה תחת שכבה של כארבעה מטרים של אפר וחומרים געשיים. העיר התגלתה במקרה בשנת 1748 על ידי איכר 
שחפר בשדהו ונתקל בשרידיה העתיקים, קרוב ל- 1,700 שנים לאחר שנקברה תחת האפר.

פומפיי נוסדה במאה השישית או השביעית לפני הספירה על ידי האוסקאנים, שבט של איכרים ורועי צאן שהתגוררו בקמפניה מאז התקופה הנאוליתית. במפרץ נאפולי חיו גם תושבים יוונים ופניקים, שהגיעו בספינות אל נמלי המפרץ והתיישבו בקמפניה. במאה החמישית לפני הספירה השתלטו על העיר הסאמניטים, והעיר שגשגה. במאה הרביעית לפני הספירה הייתה העיר מעורבת במלחמות הסאמנמיטיות, שהסתיימו בניצחון רומאי ברור. בסיום המלחמה הוכפפה העיר לשלטון רומאי, אך זכתה לאוטונומיה מנהלית ותרבותית. העיר מוזכרת לראשונה בהיסטוריה בשנת 310 לפני הספירה, כאשר צי רומאי נחת בנמלה של העיר בשפך הנהר סרנו וממנו יצא לקרב כושל נגד העיר השכנה "נוכריה" (Nuceria).
במלחמה הפונית השנייה בין השנים 218 עד 201 לפני הספירה הייתה פומפיי בין הערים שנשארו נאמנות לרומא. בשנים 88 - 90 לפני הספירה הייתה פומפיי מעורבת במלחמת בעלות הברית, לאחר שהתאחדה עם ערים אחרות במרד האיטלקי נגד רומא. לאחר שנכנעה סופית לשלטון הרומאי, בעקבות כיבושה של העיר השכנה נולה, הפכה למושבה רומאית. בעקבות הכיבוש קיבלה העיר שם רומאי: קורנליה ונריה פומפיאנורום (Cornelia Veneria Pompeianorum). תושביה קיבלו אזרחות רומית מלאה. בתקופה הרומית שגשגה פומפיי, ואוכלוסייתה הגיעה בשיאה לכ-25,000 נפשות. נבנתה בה מושבה של חיילים רומאים משוחררים, שזכו לזכויות יתר.

חשיפת העיר לימדה את החוקרים על אופי החיים בעיר. המסחר בעיר שגשג, מאחר שהיא ישבה בצומת דרכים חשוב בקמפניה, ושימשה כנקודת מעבר לסחורות שהגיעו דרך הים, תוך ניצול קרבתה לדרך אפיה שהובילה לרומא. היו בה חנויות ובתי מלאכה, מרחצאות, אמפיתיאטרון, מקדשים, בתי מידות ובתי בושת.

בפברואר, שנת 62 לספירה, פקד את העיר רעש אדמה חזק. פליניוס הזקן כתב שרעידות אדמה קלות לא היו נדירות במפרץ נאפולי. רעידה זו הייתה חזקה בהרבה, ולפי תוצאות ההרס מעריכים אותה במגניטודה 7.5. הרעידה גרמה לנזקים רבים במבני הציבור, בבתים פרטיים ובמערכת הובלת המים. רעידת האדמה גרמה גם לנטישה של חלק מהתושבים, ולעבודות שיקום ושיפוץ ממושכות. מעריכים שרעידת האדמה גרמה לשינויים במבנה הגאולוגי של הר וזוב הסמוך, ומקץ 17 שנים, ב-24 באוגוסט, שנת 79 לספירה, התפרץ ההר ושם קץ לקיומה של העיר.


קטעי וידאו - צילומים מתוך הפרוייקט משנת 2016אלבום תמונות


 


מפה
                                                                     לחץ להגדלה

 
 
כל הזכויות שמורות לשמואל מגל/רונית מרקו 2012. טלפון:054-4799642 / משרד:04-9998316
 
לייבסיטי - בניית אתרים