054-4799642 צור קשר  
     
 
 הצטרף לרשימת התפוצה לקבלת חדשות ועדכונים ישירות לדוא"ל:

  שלח
 
 
מסע צילומים בהודו סרילנקה ובורמה
 
   בחודשים דצמבר 2018- פברואר 2019, ביצעתי מסעות צילום בצפון ודרום הודו, סרילנקה ובורמה. מסע מרתק קשה ומאתגר, משימות צילום לא קלות, יותר מ-21 טיסות, ואלפי ק״מ בדרכים הקלוקלות של הודו, המסע בהודו היה מרגש מאוד, וקל מאוד  להתחבר לטכסים ולאנשים, מגוון אנושי כל כך שונה ומרתק.
 
 

 
 

הרצאה כללית, גיאוגרפית והיסטורית של ספרד

דף הבית >> הרצאות >> ספרד >> הרצאה כללית, גיאוגרפית והיסטורית של ספרד


ספרד - הרצאה כללית

משך ההרצאה: 90 דקות
קיטעי וידאו ותמונות

נושאי ההרצאה:
* סקירה היסטורית גיאוגרפית של ספרד.
* סקירה קצרה על יהדות ספרד, האינקוויזיציה וגירוש ספרד.
* סקירת אתרים נבחרים על פי מחוזות.

בספרד ביצעתי 6 מסעות צילום, ובגלל גודלה של המדינה כל מסע בוצע במסגרת פרוייקט אחר.
המסע ב- 2010 בוצע עבור פרוייקט דיגיטלי של משרד החינוך הספרדי, ובמסגרתו צולמו אתרים עבור הכנת ערכות לבתי ספר תיכון (גם פורטוגל צולמה במסע זה).
פרויקטים נוספים שבוצעו: מבצרים וטירות, אתרים מוריים בספרד ובעיקר במחוז אנדלוסיה, פרוייקט זה הקיף יותר מ- 30 אתרים ברחבי ספרד, יוצא דופן, המורים הותירו בספרד ארכיטקטורה אמנות ותרבות מדהימה.
פרוייקט מיוחד עבורי היה צילום האתרים היהודיים בספרד, לראות בעיניי את העוצמה המדהימה והייחודית שהותירו היהודים שם, חותם אדיר שהשפיע רבות על העולם היהודי בתפוצות.
פרוייקט צילום המחוזות הצפוניים בספרד היתה חווייה מדהימה שכללה גם ביצוע טרקים רגליים בפירנאים,
ותיעוד דרך הצליינות באיזור של סנטיאגו דה קמפיליו.
ספרד היא אחד מיעדי התיירות המובילים בעולם. מדינה זו מהווה ערב-רב של היסטוריה מפוארת, ארכיטקטורה מרהיבה, נופים עוצרי נשימה תרבות עשירה ואקזוטית. נופיה של ספרד שופעים יערות סבוכים, מישורים ירוקים, הרים, מפרצים סלעיים, חופים חוליים לבנים המקיפים ערים גותיות מתקופת ימי הביניים ואין ספור טירות ומבצרים מדהימים ומרתקים. עריה של ספרד מרהיבות, יפות, רומנטיות ומרתקות. הן היוו עמודי תווך בכמה פרקים חשובים בהיסטוריה של יבשת אירופה, בהיסטוריה העולמית וגם בהיסטוריה של יהודי ספרד.
שמה העברי הנוכחי של היספניה, ספרד לקוח מהמקרא: "וְגָלֻת הַחֵל-הַזֶּה לִבְנֵי יִשְׂרָאֵל אֲשֶׁר-כְּנַעֲנִים, עַד-צָרְפַת, וְגָלֻת יְרוּשָׁלַים אֲשֶׁר בִּסְפָרַד יִרְשׁוּ אֵת עָרֵי הַנֶּגֶב." (עובדיה 20). ההגיה המקורית של השם נשמרה, כנראה, בתרגום השבעים: סְפַרְד (Sfard) - שמה הלידי של בירת ממלכת לידיה שבמערב אסיה הקטנה (כיום במערב טורקיה), ששמה היווני היה סרדיס ושמה הפרסי היה ספרדה.
המסורת היהודית שהועלתה על הכתב מאות שנים מאוחר יותר מנקדת: סְפָרַד. אלא שכבר תרגום יונתן בן עוזיאל לפסוק בעובדיה מזהה את ספרד עם 'אספמיא', וכך המשיכו היהודים לזהותה בימי הביניים (ראה המפרשים לעובדיה, שם).
רוב החוקרים מונים שתי סיבות לכך: ראשית, בכך שייכו את עצמם לשבט יהודהנ ונהנו מיוקרתו; ושנית, מכיוון שגלות היהודים לספרד המקראית קדמה לייסוד הנצרות, היה השיוך כתב הגנה בפני טענות הנוצרים, כיוון שתפוצת ספרד יכלה לטעון כי היא עצמה לא הייתה עוד בארץ ישראל בזמנו של ישו ובעת צליבתו, ועל כן אין היא חולקת באשמת שאר היהודים.
           קורדובה - אלקאזאר


קיטעי וידאו של ספרד - צילומים משנת 2007, 2010 ו- 2010

 

בתי הכנסת העתיקים ברחבי ספרד


אתרים מוריים ברחבי ספרד

 


אתרים ארכיאולוגיים רומיים ברחבי ספרדמחוז קסטילייה ליאון
מחוז אראגון


מבצרים ברחבי ספרד


 
   

אלבום תמונות 


מפה
                                                                  לחץ להגדלה
 

 
 
כל הזכויות שמורות לשמואל מגל/רונית מרקו 2012. טלפון:054-4799642 / משרד:04-9998316
 
לייבסיטי - בניית אתרים