054-4799642 צור קשר  
     
 
 


הצטרף לרשימת התפוצה לקבלת חדשות ועדכונים ישירות לדוא"ל:

  שלח
 

הקתדרלות הגדולות ברחבי צרפת

דף הבית >> הרצאות >> צרפת >> הקתדרלות הגדולות ברחבי צרפת


צרפת - הקתדרלות הגדולות ברחבי צרפת

משך ההרצאה: 90 דקות
קיטעי וידאו וצילומים

נושאי ההרצאה:
* סקירה גיאוגרפית והיסטורית של צרפת הנוצרית.
* תולדות הנצרות והתפתחות הקתדרלות בצרפת.
* פריסה גיאוגרפית של הקתדרלות, והאופי העירוני והמדיני פוליטי.
* אמנות וארכיטקטורה של הקתדרלות.

פרוייקט צילום הקתדרלות הגדולות של צרפת בוצע בשנת 2010, עבור חברת The Great Courses מוירג'יניה בארצות הברית בפרוייקט ארוך ומרתק זה יותר מחודשיים צולמו יותר מ- 30 קתדרלות בערים היפות והמרתקות  בצרפת: Paris, Strasbourg, Avignon, Beziers, Chartres, Bourges, Reims, Troyes ועוד... צילום הקתדרלות בוצע עפ"י ההרצאות של פרופסור וויליאם קוק מאוניברסיטת ניו יורק, ובסיום הצילומים הופקה ערכה מרתקת שנמכרה בהצלחה מרובה.

קתדרלה (באנגליתCathedral; בלטיניתEcclesia cathedralis) היא כנסייה נוצרית המשמשת מושב לבישוף (הגמון). הקתדרלה לרוב היא מבנה גדול ומפואר, שניצב רם בכיכר העיר. הבנאים והאמנים שבנו את הקתדרלות התייחסו למעשה ידם כאל יצירת "עיר האלוהים" שמורכבותה הגדולה מקפלת בתוכה משמעות תאולוגית עמוקה בנוגע לעולם שברא אלוהים. בתקופה הגותית שיקפו גם העיטורים האומנותיים שבה (פיסול, תבליטים וחלונות ויטראז'ים) תפישה תאולוגית מורכבת ושיטתית. הקתדרלה היוותה פעמים רבות את המרכז של חיי העיר, ופארה שיקף את יוקרת העיר בה היא נמצאה.

אדריכלות גותית היא סגנון של 
אדריכלות שהתפתח באירופה בימי הביניים, והיא באה לידי ביטוי בעיקר קתדרלותכנסיות ומנזרים שנבנו בתקופה זו. האדריכלות גותית החלה להתפתח באמצע המאה ה-12 בצרפת ובאנגליה, והיא נחשבת לאחד הפרקים המיוחדים והמרשימים בהיסטוריה של אדריכלות המערב.

סגנון ה
אדריכלות הגותית הופיע באמצע המאה ה-12 בצרפת, והתפשט בגרסאות שונות ברחבי אירופה עד שהחל לדעוך במאה ה-16. האדריכלות הגותית התאפיינה במבנים תמירים, מורכבים ומפוארים, והם היו מפותחים, יפים, מלאי אור, נועזים ואווריריים יותר מהמקובל באדריכלות הרומנסק שקדמה לה. רבים מחשיבים את האדריכלות הגותית לשיא באדריכלות ימי הביניים ולשיא ביכולתו הטכנולוגית של האדם בבנייה מלבנים. בזכות הסגנון והאווירה הרוחנית המיוחדת שהיא יוצרת בחללי הפנים של המבנים, סגנון זה היה למושא השראה לאדריכלים ולאמנים רבים.
            Paris, Saint Denis

האדריכלות הגותית משקפת היטב את תפישת החיים של הכנסייה בימי הביניים. בתפישה זו מרכז העולם הוא הדת והאמונה הנוצרית, ואין כמעט חשיבות לאדם ולחייו הגשמיים על פני האדמה. תפישה זו באה לידי ביטוי באדריכלות בכמה אופנים:

 • הקתדרלות היו מבנים אדירים, בעלי עושר עצום של פרטים וקישוטים. הן נבנו בדרך כלל במרכז העיר, או במקום הגבוה ביותר בה, ונשקפו למרחוק, בולטים מעל בנייניה הנמוכים של העיר .
 • שימוש במדע הגאומטריה ובפרופורציות ההרמוניות לתכנון המבנה, כשם שאלוהים עצמו תכנן את העולם לפי פרופורציות אלה (פרופורציות אלה מפיקות צלילים הרמונים, קונסוננס), לפי החיבורים שכתבו אוגוסטינוס ותאולוגים נוצרים אחרים. 
 • פרופורציות החלל ביחס לאדם היו גדולות מאוד. הן נתנו לאדם תחושה שהוא קטן וחסר חשיבות לעומת האל.
 • קווי מתאר חדים וצרים היוצרים תחושה של גובה.
 • בנייה אוורירית קלה וגבוהה, כאשר הקתדרלה מוצפת באור מיסטי ושמיימי הודות לחלונות הגדולים המעוטרים בויטראז'ים מזכוכית צבעונית.
 • הרבה ציוריםפסליםתגליפים באבן, חלונות ויטראז' צבעוניים ובהם תיאורים גרפיים של סיפורים מהתנ"ך והברית החדשה, שנועדו ללמד דת את האצולה, העירוניים ופשוטי העם שלרוב לא ידעו קרוא וכתוב.
 • עושר הפרטים והקישוטים, מלבד האדרת הכנסייה ופאורה, ייצגו את עושרו ומורכבותו של העולם שברא האל.
 • פסלים וקישוטים רבים מוקמו במקומות מאוד גבוהים בכנסייה, כך שאפשר היה לראות שהם שם אך לא ניתן היה להתרשם מפרטיהם. הם פוסלו כביכול עבור האל והאדרת שמה של הכנסייה ולא עבור בני אדם.
 • ריבוי הפרטים והפסלים התאפשר בזכות עבודה של אנשים רבים, שרובם נותרו אלמוניים. כך, לדוגמה, ידוע לנו כי הבישוף של פריז מוריס דה סילי היה זה שהביא לתחילת הקמתה של קתדרלת נוטרדאם בפריז (1163), אך לבד מז'אן דה של ופייר דה מונטריי לא ידועים שמותיהם של יתר בוני הקתדרלה. למעשה, ידועים מעט מאוד שמות של אדריכלים ופסלים אשר בנו קתדרלות גותיות.
 • חלק מהפסלים, הגרגויליםגרוטסקות והחימרות שקישטו את חוץ הכנסייה נועדו על פי המסורת לגרש שדים ורוחות רעות, אך הם גם יצרו יראת כבוד ואף השרו פחד על הציבור שהביט בקתדרלה.
 • משך הבנייה של הקתדרלות הגותיות היה ארוך מאוד ועלות הבנייה הייתה עצומה, במיוחד לעומת ההשקעה במבנים אחרים בימי הביניים. רוב הקתדרלות נבנו במשך עשרות ואף מאות שנים ולעתים רבות האדריכל שהחל את הבנייה לא זכה לראות את השלמתה.
             Chartres Cathedral

 אלבום תמונות 

 
 
כל הזכויות שמורות לשמואל מגל/רונית מרקו 2012. טלפון:054-4799642 / משרד:04-9998316
 
לייבסיטי - בניית אתרים