054-4799642 צור קשר  
     
 
 הצטרף לרשימת התפוצה לקבלת חדשות ועדכונים ישירות לדוא"ל:

  שלח
 
 
מסע צילומים בהודו סרילנקה ובורמה
 
   בחודשים דצמבר 2018- פברואר 2019, ביצעתי מסעות צילום בצפון ודרום הודו, סרילנקה ובורמה. מסע מרתק קשה ומאתגר, משימות צילום לא קלות, יותר מ-21 טיסות, ואלפי ק״מ בדרכים הקלוקלות של הודו, המסע בהודו היה מרגש מאוד, וקל מאוד  להתחבר לטכסים ולאנשים, מגוון אנושי כל כך שונה ומרתק.
 
 

 
 

האי סיציליה

דף הבית >> הרצאות >> איטליה >> האי סיציליה


האי סיציליה

משך ההרצאה: 90 דקות
צילומים

נושאי ההרצאה:
* סקירה היסטורית גיאוגרפית של סיציליה.
* סקירת אתרים ארכיאולוגיים ותיירותיים בסיציליה
* סקירה נרחבת על האתרים הגדולים Agrigento, Selinunte.
* מגנה גרציה - סיציליה ההלניסטית.

בסיצילה ביצעתי 4 מסעות צילום, האחרון שבהם בשנת 2010 , במסע זה שארך כשבועיים צולמו כל האתרים המרכזיים
ובעיקר המקדשים המרהיבים בסלינונט ואגריגנטום במערב סיציליה, במרכז ובמזרח צולמו יותר מ- 45 אתרים, כולל
את הר הגעש אתנה והווילה הרומית המדהימה בפיאצה ארמרינה שם התגלו מאות פסיפסים מרהיבים.

האי סיציליה ניצב מול קלבריה (המחוז שבקצה ה'מגף' של איטליה) ומופרד מאיטליה על ידי מצר מסינה. הר הגעש אטנה, הממוקם קרוב לעיר קטניה, הוא הר הגעש הגבוה ביותר באירופה והוא מתנשא לגובה 3,320 מטר. סיציליה מוקפת איים השייכים לה מבחינה מנהלתית והם האיים האאוליים או האיים הליפריים בצפון, האיים האגדניים והאי פנטלרייה במערב, האי אוסטיקה בצפון מערב ואיי פלאגי בדרום מערב.

בשנת 1831 בעקבות פעילות געשית עלה על פני המים אי פרדיננדיה אך בשנת 1832 הוא ירד מתחת למים ועתה נמצא בעומק של כ-6 מ'.

נהר האימרה מרידיונלה שאורכו 144 ק"מ, הוא הנהר הארוך ביותר בסיציליה ונשפך אל הים התיכון. בדרכו הוא חוצה 3 נפות בסיציליה - נפת פלרמו, נפת אנה ונפת קנטליסטה - שם הוא נשפך לים התיכון. נהרות נוספים בסיציליה: נהר השימתו, באורך כ-113 קילומטרים, והנהרות סימטו, בליצ'ה, דיטאינו והפלטני, שאורך כל אחד מהם עולה על 100 ק"מ.

באלפיים השנים האחרונות ידועה סיציליה כמקור לחיטה. זיתים ויין הם מוצרים חקלאיים נוספים שהיא מייצאת. המכרות בנפת קלטניסטה הפכו למוקד לייצור גופרית במאה ה-19 אך גוועו בשנות ה-50 של המאה ה-20.

מיקומה של סיציליה בלב הים התיכון הפך אותה ליעד כיבוש לכוחות צבאיים רבים שביקשו לשלוט על אגן הים התיכון, אלו הותירו את חותמם בתרבות הסיצילאנית זמן רב לאחר חילופי המשטרים. המקור לשמה של סיציליה הם התושבים הראשונים המוזכרים בהיסטוריה של האי, שבטי הסיקניים והסיקוליים. תושבי האי המקוריים התבוללו בתרבות היוונית.

העיר המרכזית בסיציליה בעת העתיקה הייתה סירקוסאי, כיום סירקוסה (Siracusa). סירקוסאי הייתה יישוב דורי ועירו של ארכימדס. במשך רוב שנות קיומה נלחמה נגד קרתגו. סופה בא לה במלחמה הפונית השנייה כאשר הפנתה עורף לבעלת בריתה, רומא, ונשרפה. היא לא חזרה לגדולתה והפכה לפרובינקיה סיקיליה. עם פיצולה של האימפריה הרומית עברה סיציליה לחזקתה של ביזנטיון, רבים מן המוסדות החוקתיים נקבעו על ידי הקיסרות המזרחית, מוסדות אלו המשיכו בתפקודם עד לסוף ימי הביניים.

במאה התשיעית נכבשה סיציליה על ידי הערבים אע'לבים (כיום בטוניס), ששלטו בה 200 שנה. במאה ה-11 נכבשה סיציליה על ידי הנורמנים בהנהגתו של רוברט גיסקרד ורוג'ריו הראשון- הרוזן הגדול של סיציליה. המנהיגות הנורמנית עודדה הגירה של קתולים אך לא נעשה ניסיון לנשל את האוכלוסייה המקומית הוותיקה- המוסלמים, הנוצרים אורתודוקסים והיהודים. השושלת הנורמנית הגיע לקיצה בשנת 1194 עם הצטרפות סיציליה לקיסרות הרומית הקדושה בהנהגתו של היינריך השישי ששלט בסיציליה בזכות היותה של אשתו קונסטנצה בתו של מלך סיציליה. בנם של היינריך וקונסטנצה פרידריך השני השפיע על שיטת הממשל בסיציליה למשך שנים רבות. ב 1266 עברה סיציליה לשלטון צרפת תחת לואי התשיעי, וב 1282 עבר השלטון לפדרו השלישי מלך אראגון, אך סיציליה שמרה על מידה רבה של ממשל עצמי. לאחר תבוסת האצילים הסיצילאנים במרד נגד ממלכת אראגון בשנת 1392 ניתנו האחוזות הגדולות לאצילים קטלונים והתהליך הדרגתי סופחה סיציליה למרותה הישרה של ממלכת ארגון, מוסדותיה העצמאיים איבדו מכוחם ושליטה בסיציליה ניתנה בידיו של המשנה למלך בשנת 1415. בשנת 1460 אוחדו באופן פורמלי ממלכת ארגון עם האיים סרדיניה וסיציליה תחת שלטונו שלפרננדו השני. אחד החוקים שנאכפו בסרדיניה היה צו גירוש היהודים משנת 1492- גירוש ספרד.


סרט - פיאצה ארמרינה - חווה רומית במרכז סיציליה 


סרט - הר הגעש אתנה - בצפון מזרח סיציליה


 


סרט - האתר אגריגנטום בדרום מערב סיציליה - אתר יווני  


סרט - האתר סלינונטה בדרום מערב סיציליה - אתר יווני
אלבום תמונותמפה
                                                                     לחץ להגדלה
 

 
 
כל הזכויות שמורות לשמואל מגל/רונית מרקו 2012. טלפון:054-4799642 / משרד:04-9998316
 
לייבסיטי - בניית אתרים