054-4799642 צור קשר  
     
 
 הצטרף לרשימת התפוצה לקבלת חדשות ועדכונים ישירות לדוא"ל:

  שלח
 
 
מסע צילומים בהודו סרילנקה ובורמה
 
   בחודשים דצמבר 2018- פברואר 2019, ביצעתי מסעות צילום בצפון ודרום הודו, סרילנקה ובורמה. מסע מרתק קשה ומאתגר, משימות צילום לא קלות, יותר מ-21 טיסות, ואלפי ק״מ בדרכים הקלוקלות של הודו, המסע בהודו היה מרגש מאוד, וקל מאוד  להתחבר לטכסים ולאנשים, מגוון אנושי כל כך שונה ומרתק.
 
 

 
 

דרום ספרד- מחוז אנדלוסיה

דף הבית >> הרצאות >> ספרד >> דרום ספרד- מחוז אנדלוסיה

ספרד - מחוז אנדלוסיה


משך ההרצאה: 90 דקות
קיטעי וידאו וצילומים

נושאי ההרצאה:
* סקירה גיאוגרפית היסטורית של ספרד ומחוז אנדלוסיה.
* סקירה על האתרים המרכזיים במחוז אנדלוסיה.
* סקירה על אתרים תיירותיים בסבילייה.
* ארכיטקטורה מורית בדגש על אלהמברה.

בספרד ביצעתי 6 מסעות צילום, ובגלל גודלה של המדינה כל מסע בוצע במסגרת פרוייקט אחר.
המסע ב- 2010 בוצע עבור פרוייקט דיגיטלי של משרד החינוך הספרדי, ובמסגרתו צולמו אתרים עבור הכנת ערכות לבתי ספר תיכון (גם פורטוגל צולמה במסע זה).

אנדלוסִיה (בספרדיתAndalucía) היא קהילה אוטונומית בספרד. בירתה היא סביליה. באנדלוסיה חיים 8.2 מיליון איש והיא המאוכלסת שבקהילות האוטונומיות, והיא מורכבת משמונה מחוזות.

מצפון תוחמות את אנדלוסיה אקסטרמדורה וקסטיליה-לה מנצ'ה, במזרח מורסיה והים התיכון, במערב פורטוגל והאוקיינוס האטלנטי (בדרום-מערב), בדרום הים התיכון (בדרום-מזרח) שמחובר לאוקיינוס האטלנטי במצר גיברלטר המפריד בין ספרד ומרוקו וסמוכה לו המושבה הבריטית גיברלטר.

מקורו של השם אנדלוסיה הוא במילה ה
ערבית "אל-אנדלוס" המתייחס לחלקים בחצי האי האיברי שהיו תחת שלטון מוסלמי ויש הטוענים שהוא נובע משבוש בערבית של המילה ונדלוסיה על-שם ההתיישבות הזמנית של הוונדלים שם. את השפעות 800 שנות השלטון המוסלמי באזור, שלטון שהסתיים עם כיבוש ממלכת גרנדה על ידי "המלכים הקתולים", פרננדו ואיזבלה, ב-1492, ניתן לראות עד היום בתרבות האנדלוסית.

הפיניקים יישבו מספר אזורים על חופי אנדלוסיה בתקופה המאוחרת של האלף השני לפני הספירה. ההתיישבות החשובה ביותר הייתה קדיס (גדר או גדז בעברית), שנוסדה בסביבות שנת 1100 לפני הספירה.
 

           סביליה - מגדל הזהב

 
 גרנדה - אלהמברה, ארכיטקטורה מורית

 
עם נפילתן של הערים הפיניקיות, הפכה קרתגו לכוח הימי המוביל במערבו של הים התיכון, ואנשי קרתגו הפכו לסוחרים המובילים בערים השמיות שלחופי אנדלוסיה. במהלך המלחמה הפונית הראשונה והשנייה, כבשה קרתגו לא רק את אנדלוסיה, אלא גם את כל חצי האי האיברי, פרט לשטחים הבסקים. אנדלוסיה הייתה הזירה העיקרית במלחמה ברומים שהונהגה בידי חניבעל. הרומים הביסו את קרתגו, כבשו את אנדלוסיה, ושינו את שמו של האזור לבייטיקה.
הוונדלים חלפו באזור במהלך 
המאה ה-5 לספירה לתקופה קצרה לפני שהתיישבו בצפון אפריקה. האזור נפל לידי ממלכת הוויזיגותים שהתמודדו נגד שאיפות הביזנטים באזור.

הפלישה האומית לחצי האי האיברי בשנת 711-718 סימנה את קריסתו של השלטון הוויזיגותי. התרבות האנדלוסית הושפעה רבות בחמש מאות שנות השלטון הערבי. קורדובה הפכה לעיר הגדולה והעשירה במערב אירופה, ואחת הערים הגדולות בעולם. המורים הקימו אוניברסיטאותבאנדלוסיה, ומלגות למידה, והפכו את אל-אנדלוס להצלחה הגדולה ביותר מבין כל העמים שכבשו. במהלך אותה התקופה התלמידים היהודים והמורים מילאו תפקיד חשוב בהתפתחות האסטרונומיה, הרפואה, הפילוסופיה והמתמטיקה המערבית. עם נפילתה של סביליה ב-1248 עבר רוב שטח אנדלוסיה לשליטת ממלכת קסטיליה, ורק אמירות גרנדה נותרה בשליטה ערבית, עד שגם היא נכבשה ב-1492 בידי המונרכים הקתולים, פרדיננד ואיזבלה.

האוכלוסייה הדוברת ערבית הגדולה ביותר הייתה באנדלוסיה, שגם קיבלה מורים מאזורים אחרים שגורשו דרומה בגלל הרקונקיסטה.

אנדלוסיה ידועה באדריכלות המורית שלה. כמו האלהמברה בגרנדה, המזקיטה בקורדובה, טור דל אורו ומגדלי הגירלדה. סוגי ארכיטקטורות אחרות באנדלוסיה כוללות את הארכיטקרטורה המוזערבית, כמו האלסאזר בסביליה, והאלקזבה במלאגה.

השפה הספרדית המדוברת באמריקה היא בעיקרה השפה האנדלוסית, למרות שהספרדית המדוברת באיים הקריביים יותר מזכירה את הספרדית שבאיים הקנריים. סביליה שמשה כשער לטריטוריות הספרדיות באמריקה במשך המאות ה-16 וה-17.

יום אנדלוסיה נקבע ב-28 בפברואר, כדי לציין את יום קבלת האוטונומיה.
 


קטע וידאו - אתרים מוריים בספרד, אתרים באיזור אנדלוסיהאלבום תמונותמפה
                                                                         לחץ להגדלה

 
 
כל הזכויות שמורות לשמואל מגל/רונית מרקו 2012. טלפון:054-4799642 / משרד:04-9998316
 
לייבסיטי - בניית אתרים