054-4799642 צור קשר  
     
 
 הצטרף לרשימת התפוצה לקבלת חדשות ועדכונים ישירות לדוא"ל:

  שלח
 
 
מסע צילומים בהודו סרילנקה ובורמה
 
   בחודשים דצמבר 2018- פברואר 2019, ביצעתי מסעות צילום בצפון ודרום הודו, סרילנקה ובורמה. מסע מרתק קשה ומאתגר, משימות צילום לא קלות, יותר מ-21 טיסות, ואלפי ק״מ בדרכים הקלוקלות של הודו, המסע בהודו היה מרגש מאוד, וקל מאוד  להתחבר לטכסים ולאנשים, מגוון אנושי כל כך שונה ומרתק.
 
 

 
 

בתי כנסת עתיקים ומחילות מסתור בארץ ישראל

דף הבית >> הרצאות >> ישראל >> בתי כנסת עתיקים ומחילות מסתור בארץ ישראלבתי כנסת עתיקים בישראל ואגן הים התיכון

משך ההרצאה: 90 דקות
קיטעי וידאו וצילומים

נושאי ההרצאה:
* התפתחות ארכיטקטונית של בתי הכנסת הקדומים בישראל.
* פריסה גיאוגרפית של בתי הכנסת בישראל.
* בתי כנסת קדומים באגן הים התיכון: טורקיה, יוון, איטליה
* קהילה, והשימוש בבתי הכנסת בתקופה העתיקה.

פרוייקט צילום ותיעוד של כ- 45 בתי כנסת קדומים בארץ ישראל בוצע בשנים 2010 ו- 2011, צילום בתי כנסת קדומים
באגן הים התיכון בוצע בשנת 2009 ו- 2011, צולמו בתי כנסת קדומים באיטליה באוסטיה אנטיקה, בטורקיה בסרדיס, ביוון באי דלוס ובקורינת'.

עד כה נמצאו כ־90 בתי כנסת עתיקים בארץ ישראל, שמשתרעים כרונולוגית מסביבות תחילת הספירה ועד המאה העשירית, ובהם למעלה מ-150 כתובות. כמו כן ידועים לנו על בתי כנסת שפעלו ברחבי הארץ בימי תקופת בית שני.

ידוע על בתי כנסת שפעלו ברחבי הארץ בימי 
בית שני, אך זאת בעיקר ממקורות בכתב. לפחות תשעה בתי כנסת זוהו מימי הבית, בהם בית הכנסת בעיר מודיעין עילית (ח'רבת בד עיסא), במודיעין (ח'רבת אום אל עומדן) ובחרבת עתרי. בית הכנסת הקדום ביותר הידוע בארץ ישראל, נמצא קרוב ליריחו במתחם ארמונות החורף מהתקופה החשמונאית. זמן הקמת בית הכנסת מתוארך לשנים 50-75 לפנה"ס‏[1]. כן ידועים שלושת בתי הכנסת של לוחמי המרד הגדול - בגמלאמצדה והרודיון, אך אלה הם כנראה מבנים מאולתרים שהוקמו בתוך מבנים אחרים, ובכל מקרה לא נשתמרה בהם כל כתובת המעידה בוודאות על שימושם. לעומתם נמצאה בעיר דוד בירושלים כתובת תאודוטוס בן וטנוס כתובת זו ביוונית מזכירה קיומו של בית כנסת ירושלמי וכן אדם בשם תיאודוטוס בן וֶטנוס שהוא ואבותיו כיהנו כראשי בית הכנסת כבר בימי בית שני. ממצא זה הוא עדות ארכאולוגית לכך שבירושלים היו בתי כנסת גם בזמן שבית המקדש השני עמד על תילו. בשנת 2009 התגלה בית כנסת נוסף מתקופת בית שני בעיירה מגדל שעל שפת הכנרת.
לכל טיפוס יש את האיפיונים המיוחדים לו. כך למשל בטיפוס הקדום היו עיטורים ארכיטקטונים, בעוד שבסוג המעבר והמאוחר היו בעיקר רצפות 
פסיפס. גם באותה תקופה עצמה, היו הבדלי גישות ואסכולות בין מקילים למחמירים. כך למשל בחלק מבתי הכנסת נמצאו רצפות פסיפס מצוירות, ואף כאלו שבמרכזם הליוס אל השמש ואף ציורי נשים ונערים ערומים למחצה, ותבליטים של האלה ויקטוריה, דבר שמעיד על פתיחות וליברליות, ובחלקן רצפות פסיפס ובהם צורות גאומטריות ומילים אך ללא כל תמונות, בשל האיסור לעשות פסל ותמונה.
חלק מבתי הכנסת כמו ב
בית אלפא, וברחוב, נמצאו באופן אקראי, בשל עבודות הכשרה של הקרקע, ולא מן הנמנע שהרבה בתי כנסת טמונים בחול ועדיין לא התגלו.
 
                      ברעם

                                                     כורזים

 
                 טורקיה - סרדיס

 

סרט - בית הכנסת היהודי העתיק בטורקיה - סרדיס -  2016

אלבום תמונות

 
 
כל הזכויות שמורות לשמואל מגל/רונית מרקו 2012. טלפון:054-4799642 / משרד:04-9998316
 
לייבסיטי - בניית אתרים