054-4799642 צור קשר  
     
 
 הצטרף לרשימת התפוצה לקבלת חדשות ועדכונים ישירות לדוא"ל:

  שלח
 
 
מסע צילומים בהודו סרילנקה ובורמה
 
   בחודשים דצמבר 2018- פברואר 2019, ביצעתי מסעות צילום בצפון ודרום הודו, סרילנקה ובורמה. מסע מרתק קשה ומאתגר, משימות צילום לא קלות, יותר מ-21 טיסות, ואלפי ק״מ בדרכים הקלוקלות של הודו, המסע בהודו היה מרגש מאוד, וקל מאוד  להתחבר לטכסים ולאנשים, מגוון אנושי כל כך שונה ומרתק.
 
 

 
 

אתרי פולחן ומקדשים ביוון העתיקה ואסיה הקטנה

דף הבית >> הרצאות >> יוון >> אתרי פולחן ומקדשים ביוון העתיקה ואסיה הקטנה


פולחן ודת  בעולם העתיק ביוון ובאסיה הקטנה 


משך ההרצאה: 90 - 120 דקות
קיטעי וידאו וצילומים

נושאי ההרצאה:
* התפתחות הפולחן הדתי, סקירה גיאוגרפית הסטורית.
* התפתחות הפולחן הדתי עם התפתחות המקדשים, ואתרי הפולחן.
* סקירה על דלפי ביבשת יוון, ודידימה באסיה הקטנה, אתרי הפולחן מונומנטים מרכזיים.
* המקדשים לסוגיהם, סקירה ארכיטקטונית ופירוט הסוגים לאורך התקופות.


במסגרת הפרוייקט  Great Courses - Turkey - Greece
 צילמתי קרוב ל- 120 מונומנטים על פי ההרצאות של פרופסור John R. HaleUniversity of Louisville, באחת מההרצאות
בסדרה זו דיבר הפרופסור על הפולחן הדתי ופולחן הספורט.

דת יוון העתיקה מקיפה את מכלול האמונות והטכסים של יוון העתיקה כפי שהתבטאו בפולחן, ומהווה את הפן המעשי של המיתולוגיה. המנהגים הדתיים ברחבי העולם היווני העתיק היו כה מגוונים עד כי מדובר בדתות יוון העתיקה ולא בדת יחידה. המנהגים הפולחניים של היוונים התפשטו מעבר ליוון גופא, אל חופי ואיי איוניה באסיה הקטנה, אל מגנה גרציה ("יוון הגדולה") - סיציליה ודרום איטליה ואל המושבות היווניות הפזורות במערב הים התיכון כמו מרסיי. להשפעות היווניות על דתם של האטרוסקים משקל מכריע בצמיחת הדת הרומית. המבנה החשוב ביותר ששירת את הפולחן הדתי ביוון העתיקה הוא המקדש היווני אשר שימש גם הוא בסיס למבני דת רומיים.
 

                     יוון - אתונה - האקרופוליס - הפרתנון
           אתונה -פוסיידון - פסל ברונזה - 475 לפנה"ס

המקדשים היווניים היו מבנים מונומנטלים והמפוארים ביותר באדריכלות יוון העתיקה. הפוליס ביוון העתיקה השקיעו סכומי כסף רבים על מנת לבנות מקדשים יפים ומקושטים יותר בפיסול ובזהב. המקדש היווני הקלאסי התפתח מתוך מבני מקדש עתיקים יותר ופשוטים יותר אשר שימשו את התרבויות הקדומות ביוון. לקראת המאה ה-5 לפנה"ס הגיע סגנון הבנייה של המקדשים לשיאו לאחר שנים רבות של נסיונות מצד אדריכלי יוון להגיע לפרופורציות המעודנות והמושלמות ביותר שיכולות להיות. המקדשים עשו שימוש בסדרים הקלאסיים כ"תקני בנייה" אשר הגדירו את כל רכיבי הבניין והפרופורציות ביניהם. מקדש שנבנה על פי הסדר הדורי כונה "מקדש דורי" ומקדש שנבנה על פי הסדר האיוני כונה "מקדש איוני". מאוחר יותר גם נעשה שימוש בסדר הקורינתי.

בתקופה הקלאסית מקדשים יווניים נבנו במתחמים טבעיים המכונים "טמנוס". המקדש לא נבנה בתוך מרכז עירוני צפוף אלא בסביבה פתוחה. חלק מתכנון המקדש היה שילובו עם הטבע ועם סביבתו הקרובה באופן הרמוני. למרות שכל מקדש היה סימטרי לחלוטין רעיון מיקומו בשטח התייחס לעובדה כי הוא נצפה בפרספקטיבה מכיוונים שונים תוך כדי תנועה באזור הטמנוס בין מבנים אחרים, עצמים טבעיים והנוף. אחת הדוגמאות המרשימות ביותר לתכנון זה היא מיקומו של מקדש הפרתנון באקרופוליס של אתונה. מקדש זה, שנחשב בזמנו ליצירת פאר ועד היום מהווה דוגמה קלאסית לשיאה של האדריכלות היוונית, נבנה על גבי ההר באופן כזה שתוך כדי העלייה אל ההר ניתן לראות את המקדש מזויות שונות ולהתרשם ממנו תוך כדי תנועה עד הכניסה למתחם האקרופוליס בו מתגלה המקדש במלוא הדרו כאשר המבט הוא מבט פרספקטיבי התופס את כל ממדיו של המבנה. העמודים ההיקפיים שלו אף מדגישים את הפרספקטיבה ואת פרופורציות המבנה.

 

                         טורקיה - אסוס - מקדש אתנה
                      טורקיה - סידה - מקדש אפולו           

קטע וידאו, סרט על המקדשים היוונים ביבשת ובאיי יוון
 


קטע וידאו, סרט על המקדשים בטורקיה "אסיה הקטנה"
 


אלבום תמונות 


מפה - יוון ואסיה הקטנה


 
 
כל הזכויות שמורות לשמואל מגל/רונית מרקו 2012. טלפון:054-4799642 / משרד:04-9998316
 
לייבסיטי - בניית אתרים