054-4799642 צור קשר  
     
 
 הצטרף לרשימת התפוצה לקבלת חדשות ועדכונים ישירות לדוא"ל:

  שלח
 
 
מסע צילומים בהודו סרילנקה ובורמה
 
   בחודשים דצמבר 2018- פברואר 2019, ביצעתי מסעות צילום בצפון ודרום הודו, סרילנקה ובורמה. מסע מרתק קשה ומאתגר, משימות צילום לא קלות, יותר מ-21 טיסות, ואלפי ק״מ בדרכים הקלוקלות של הודו, המסע בהודו היה מרגש מאוד, וקל מאוד  להתחבר לטכסים ולאנשים, מגוון אנושי כל כך שונה ומרתק.
 
 

 
 

אתרי מורשת עולמית - ערי הנבטים בנגב: חלוצה, שבטה, ממשית, עובדת

דף הבית >> הרצאות >> ישראל >> אתרי מורשת עולמית - ערי הנבטים בנגב: חלוצה, שבטה, ממשית, עובדת

אתרי מורשת עולמית: ערי הנבטים בנגב - חלוצה, שבטה, ממשית, עבדת

משך ההרצאה: 90 דקות
קיטעי וידאו וצילומים

נושאי ההרצאה:
* היסטוריה של הנבטים בישראל ובעבר הירדן.
* פריסת האתרים בישראל, דרך הבשמים.
* חקלאות  מסחר ושיטות בנייה נבטיים.
* אלים ופולחן.

הנַבַּטִים  היו שבטים שמקורם בחצי האי ערב; הנבטים הופיעו באזור ארץ ישראל כבר בשלהיהתקופה הפרסית ותחילת התקופה ההלניסטית. הם עסקו בהעברת סחורות דרך המדבר לשיווק ביוון העתיקה, ואחר כך ברומא. בעיקר סחרו במורולבונה (שהובאו מאזור תימן וסומליה), וכמו כן בסוגי בשמים נוספים, תבלינים (שהובאו מהודו), מלח, בדים יקרים, ואף אספלט (ששימש ליצירת מומיות). ייחודם וכוחם של הנבטים היה בכך שידעו כיצד לשרוד ולאתר המים במדבר, ונהגו לחצות אותו בשיירות של מאות גמלים. במהלך הזמן נקבע מסלול דרך הבשמים בו הוקמו תחנות מעבר כל 30–40 ק"מ לאורך המסלול ונחפרו בורות מים לאגירת מי נגר. סחורותיהם הגיעו לנמל עזה, משם יצאו לעיבוד במצרים ואחר כך לאירופה.
הנבטים היו שבטים 
ערביים שהגיעו לאזור ארץ ישראל מצפון חצי האי ערב בשלהי העת העתיקה. לאחר שהאדומים פלשו לארץ יהודה, הנבטים חדרו לארץ אדום. הם לא קראו לעצמם נבטים: שם זה ניתן להם על ידי היווניםיוספוס פלביוס (הוא יוסף בן מתתיהו) קרא לחבל הארץ שבין סוריה לחצי האי ערב, ובין נהר הפרת לים סוף, בשם נבטיה. בהמשך אימצו לעצמם הנבטים את השפה הארמית.


מרכזי מושבם היו הערים פטרה וסלע, ויתכן שאלה שני שמות, יווני וכנעני, לאותה עיר. העיר פטרה נקראה גם בשם רקם, כנראה בטעות, על ידי ההיסטוריונים היווניים. הנבטים מוכרים להיסטוריונים החל מסוף , כאשר הותקפו על ידי היוונים הסורים כחלק ממלחמות הדידאדוכים שהחלו אחרי מותו של אלכסנדר הגדול. היוונים לא הצליחו לשעבד את הנבטים. התרבות הנבטית הושפעה מהתרבות היוונית, המצרית וסורית (אשורית) שסבבו אותה. הנבטים שלטו על חבל ארץ גדול יחסית בין סוריה למצרים.

בראשית תקופת החשמונאים בארץ ישראל  היו קשרי ידידות בינם לבין הנבטים. בעלות אלכסנדר ינאי לכס השלטון (76 לפנה"ס) רצה להרחיב את ממלכתו וכבש את עזה בשנת , ודחק את הנבטים מהנגב. הנבטים המשיכו להעביר סחורות, אך במקום לחצות את הנגב נעו על דרך המלך בגב ההר (אדוםמואב והגלעד), עד פיניקיה ומסופוטמיה, וכך למעשה מצאו שווקים חדשים לסחורותיהם.

בימיו של הורדוס (4 לפנה"ס) חזרו הנבטים לשווק את סחורותיהם מעזה ומאל עריש, בזכות הסכמים עם המלך (הורדוס היה חצי נבטי בעצמו, מצד אמו, קיפרוס). למרות נסיונות ההשתלטות על ממלכתם הנבטים נותרו עצמאים למדי, ובעליית האימפריה הרומית שילמו לה מס ולא יותר.

העיר פטרה הוקמה כפתרון לאוכלוסייה הנבטית שאינה מסוגלת להילחם, ולכן נבנתה כעיר נסתרת ומבודדת. רק במאה ה-1 לספירה החלה העיר פטרה להתפתח כעיר בירה. בעקבות ההתפתחות העירונית הגיעה גם שושלת מלוכה וכלכלה מפותחת בעלת מטבע. לא ברור מדוע דווקא פטרה - מאחר שהעיר אינה ניצבת על נתיבי השיירות, אך ככל הנראה המקום שימש מעין בנק, בו נשמרו אוצרות הנבטים, והפך מקום מרכזי מאוחר יותר.

                        עבדת    

                                                  ממשית
                      שבטה


קטע וידאו - צילומים משנת 2011


אלבום תמונות 

 
 
כל הזכויות שמורות לשמואל מגל/רונית מרקו 2012. טלפון:054-4799642 / משרד:04-9998316
 
לייבסיטי - בניית אתרים