054-4799642 צור קשר  
     
 
 הצטרף לרשימת התפוצה לקבלת חדשות ועדכונים ישירות לדוא"ל:

  שלח
 
 
מסע צילומים בהודו סרילנקה ובורמה
 
   בחודשים דצמבר 2018- פברואר 2019, ביצעתי מסעות צילום בצפון ודרום הודו, סרילנקה ובורמה. מסע מרתק קשה ומאתגר, משימות צילום לא קלות, יותר מ-21 טיסות, ואלפי ק״מ בדרכים הקלוקלות של הודו, המסע בהודו היה מרגש מאוד, וקל מאוד  להתחבר לטכסים ולאנשים, מגוון אנושי כל כך שונה ומרתק.
 
 

 
 

אתרי מורשת עולמית - גוימארס, אלקובסה, תומר, פורטו ובטלה

דף הבית >> הרצאות >> פורטוגל >> אתרי מורשת עולמית - גוימארס, אלקובסה, תומר, פורטו ובטלה


פורטוגל, אתרי מורשת עולמית: Batalha, Alcobaca, Guimares, Porto, Tomar

משך ההרצאה: 90 דקות
קיטעי וידאו וצילומים

נושאי ההרצאה:
* סקירה היסטורית גיאוגרפית של המחוזות:
* Alcobaca - יצירת מופת ימי-ביניימית, המבצר הסיסטריאני מהמאה ה -12
  Santa Maria de Alcobaca, קברי המלך ואשתו.
* Tomar - קונבנטו דו קריסטו, טירה/מבצר/כנסייה טמפלרי, סקירה על הטמפלרים בפורטוגל.
* Batalha - המנזר הבלתי גמור, מנזר גותי-מנואליני "מנזר הקרב".
* Porto - העיר השנייה בגודלה בפורטוגל, עיר היסטורית מרתקת.
* Guimares - העיר שממלכת פורטוגל נוסדה בה, המרכז ההיסטורי של העיר, המבצר
  ושוק השוורים הצבעוני.

אתרי המורשת צולמו פעמיים בשנים 2010-2011, בשנת 2010 צולם במסגרת פרוייקט של משרד החינוך בספרד,
צולמו אתרים היסטוריים בספרד ובפורטוגל, חוויה מרתקת לצלם את האתרים המרתקים עם הארכיטקטורות הכל-כך
ייחודיות באירופה כולה.

מנזר מסדר הצלוב (פורטוגזיתConvento de Cristo) השוכן בטומאר -
הטירה של האבירים הטמפלרים בטומאר נבנתה ב-1160 על ידי ז'ואלדים פאיס, שהיה מפקד האזור מטעם הטמפלרים. בתקופה מאוחרת יותר באותה מאה הטירה נבחרה לשמש כמפקדת המסדר בפורטוגל. טירת טומאר הייתה חלק ממערכת הביצוריםשהוקמה על ידי הטמפלרים לאבטח את גבול הממלכה הנוצרית הצעירה כנגד המורים, שבאותה תקופה חפף בקירוב למסלול הנהר טחו.

הכנסייה העגולה (rotunda) המפורסמת של טירת טומאר נבנתה גם כן במחצית השנייה של המאה ה-12, ובדומה לכנסיות טמפלריות אחרות ברחבי אירופה היא עוצבה בדומה לכיפת הסלע בירושלים, שנחשבה בטעות על ידי משתתפי מסעי הצלבלשריד של בית המקדש. ייתכן וגם כנסיית הקבר שימשה כמודל לבניית הכנסייה הזו.

לפי היסטוריונים נוצרים טירת טומאר הצליחה לעמוד ב-1190 בפני המתקפות של הח'ליפ אבו יוסוף אל-מנסור, שקודם לכן כבש מעוזים פורטוגליים בדרום.


מעמדו של המסדר הטמפלרים באירופה הלך ודעך ב-1312, אך בפורטוגל הועברו חבריו ונכסיו לידי מסדר הצלוב שהוקם על ידי המלך דיניש ב-1319. מסדר הצלוב עבר לטומאר ב-1357, והפך אותה למטה הראשי שלו.

אחד מראשי המסדר הבולטים ביותר היה אנריקה הנווט, שעמד בראשו בין 1417 עד למותו ב-1460. אנריקה היה אחד מאלה שהניעו את המשלחות הפורטוגליות החלוציות במהלך עידן התגליות. אנריקה היה זה שהורה להקים מספר קלויסטריםומבנים חדשים במנזר, והוא גם מימן סדרת שיפוצים בעיירה טומאר עצמה.

            פורטו - נהר הדאורו

אישיות חשובה נוספת הקשורה לתולדות המסדר היא מנואל הראשון שעמד בראשותו החל מ-1484 ושלט בפורטוגל החל מ-1492. בתקופת שלטונו נערכו מספר שינויים במנזר, והבולטים שבהם היו הוספת ספינה חדשה לכנסייה העגולה וקישוטה של הכנסייה בציורים ותגליפים.

יורשו של מנואל הראשון, ז'ואאו השלישי, כפה על המסדר לעבור תהליך של דה-מיליטריזציה, והפך אותו למסדר בעל דגש דתי עם שלטון המבוסס על זה של ברנאר מקלרבו. הוא הורה ב-1557 לבנות קלויסטר חדש, שהיה אחת הדוגמאות המרשימות ביותר לאדריכלות הרנסאנס בפורטוגל.
 

       מנזר אלקובסה -  Santa Maria de Alcobaca
             תומר - מסדר מנזר הצלוב -Convento de Cristo
                        מנזר בטלה - Batalha
   מנזר אלקובסה - Santa Maria de Alcobaca


 

פורטו  - ממוקמת מצפון לנחל דורו, על חוף האוקיינוס האטלנטי ואוכלוסייתה כוללת 238,954 תושבים נכון לשנת 2006, ו-1,550,000 במטרופוליטן פורטו, פורטו היא בירת צפון פורטוגל. פורטו נהנית מאקלים ים-תיכוני, על אף שהיא מושפעת מרוח מהאוקיינוס ולכן היא קרירה יותר, על אף שבשיא הקיץ, במיוחד באוגוסט, הטמפרטורות יכולות להגיע גם ל-40 מעלות צלזיוס.

שמה של פורטוגל, שמה של השפה הפורטוגזית, שמו של היין הנודע פורטו (או פורט) וגם המושג אופורטוניזם נגזרו מהעיר פורטו. היין מבוקבק במפעלים הנמצאים בעיר התאומה של פורטו שנמצאת על השפה הדרומית של הנהר, וילה נובה דה גאיה. יין הפורט מקבל את טעמו המיוחד מברנדי שמוסף אליו בתהליך התסיסה. התוספת גורמת לתסיסה להעצר וכתוצאה מזה מתיקות הענבים נשמרת. עובדה זו נתגלתה במקרה על ידי סוחרים בריטיים, שהוסיפו ברנדי ליין כדי לחזק אותו במשך מסעותיהם הימיים הארוכים לבריטניה.

בעיר פועלים שני מועדוני כדורגל מפורסמים, פורטו ובואווישטה, שקבוצותיהם משחקות/שיחקו בליגת האלופות. שדרות בואווישטה הן הארוכות ביותר בפורטוגל ומגיעות ממרכז העיר ועד חוף האוקיינוס.

ב-1996 הכריז ארגון  על החלק ההיסטורי של העיר כאתר מורשת עולמית.

 


קטע וידאו - צילומים מהשנים 2010-2011 


אלבום תמונות 


מפה
                                                                לחץ להגדלה

 
 
כל הזכויות שמורות לשמואל מגל/רונית מרקו 2012. טלפון:054-4799642 / משרד:04-9998316
 
לייבסיטי - בניית אתרים