054-4799642 צור קשר  
     
 
 הצטרף לרשימת התפוצה לקבלת חדשות ועדכונים ישירות לדוא"ל:

  שלח
 
 
מסע צילומים בהודו סרילנקה ובורמה
 
   בחודשים דצמבר 2018- פברואר 2019, ביצעתי מסעות צילום בצפון ודרום הודו, סרילנקה ובורמה. מסע מרתק קשה ומאתגר, משימות צילום לא קלות, יותר מ-21 טיסות, ואלפי ק״מ בדרכים הקלוקלות של הודו, המסע בהודו היה מרגש מאוד, וקל מאוד  להתחבר לטכסים ולאנשים, מגוון אנושי כל כך שונה ומרתק.
 
 

 
 

אתרים מוריים ברחבי ספרד

דף הבית >> הרצאות >> ספרד >> אתרים מוריים ברחבי ספרד

ספרד- אתרים מוריים 


משך ההרצאה: 90 דקות
קיטעי וידאו וצילומים

נושאי ההרצאה:
* סקירה גיאוגרפית היסטורית של ספרד.
* המחוז אנדאלוסיה, סקר אתרים כולל האלהמברה.
* סקירת אתרים מוריים במחוזות האחרים בספרד.
* ארכיטקטורה ואמנות מורית.

האזינו לתוכנית רדיו  בגלי  צה"ל  - ציפורי לילה בהנחיית יובל בן-עמי  ב- 18 אוקטובר 2012 שבה נתתי סקירה על האתרים המורים בספרד


בספרד ביצעתי 6 מסעות צילום, ובגלל גודלה של המדינה כל מסע בוצע במסגרת פרוייקט אחר.
המסע ב- 2010 בוצע עבור פרוייקט דיגיטלי של משרד החינוך הספרדי, ובמסגרתו צולמו אתרים עבור
הכנת ערכות לבתי ספר תיכון (גם פורטוגל צולמה במסע זה).
צולמו אתרים מוריים בספרד ובעיקר במחוז אנדלוסיה, פרוייקט זה הקיף יותר מ- 30 אתרים ברחבי ספרד, יוצא דופן, המורים הותירו בספרד ארכיטקטורה אמנות ותרבות מדהימה.

מוּרים (הנקראים גם מאוּרים) הם עם נוודים מחופיה הצפוניים של אפריקה, במקור ילידי מאוריטניה, אוכלוסייתם הורכבה בעיקר מברברים ומערבים. בהרלדיקה, המורי מוצג בדרך כלל כאפריקאי מהאזור שמדרום לסהרה. במאה השמינית לספירה התאסלמו המורים והפכו לפנאטים מוסלמים. הם התפשטו דרום מערבה לתוך אפריקה וצפון מערבה לתוך חצי האי האיברי.
תחת הנהגתו של 
טארק בן זיאד חצו המורים את מצר גיברלטר (הקרוי על שמו של איבן זיאד ג'בל–טאריק) בשנת 711 והשתלטו בקלות על ממלכת הויזיגותים המתפוררת של רודריק. בשנת 732 הם התפשטו מעבר להרי הפירנאים ופלשו אל תוך גאליה, שם הובסו בקרב טור על ידי קרל מרטל. בשנת 765 ייסד עבד אל רחמן הראשון את שושלת אומיה בקורדובה. נסיכות זו הפכה תחת הנהגתו של עבד אל רחמן השלישי לח'ליפות קורדובה, שהייתה עשירה והתנהלו בה חיי תרבות פעילים. בשלהי המאה העשירית הסתכסך המושל אל מאנסור בשורה של מאבקים מרים עם הממלכות הנוצריות בצפון ספרד, שבה הייתה מלכתחילה ההתנגדות הרבה ביותר לשלטון המורי.

ערי הדרום, קורדובהסביליהטולדו, הפכו במהירות למרכזי התרבות העיקריים. אף על פי כן, להוציא תקופות קצרות, לא היה שלטון מרכזי אחד בספרד המוסלמית והכוח חולק בין מנהיגים מקומיים. ח'ליפות קורדובה נפלה ב-1031 והאל מורביטון השתלטו ב-1086 על ספרד המורית, שהייתה לאורך כל התקופה קשורה בשלטון עם מרוקו. שלטון האל מורביטון נחלש בהדרגה וב-1174 הוחלף על ידי האל-מווחידון.

גלים אלו של הגירה הביאו לספרד אומנים מורים מיומנים, וחוואים שתרמו לשגשוג הארץ. רובם נרצחו או הוגלו עם הכיבוש מחדש של הממלכות הנוצריות הצפוניות, שהחל בסיפוח טולדו על ידי אלפונסו השישי, מלך ממלכת לאון וקסטיליה. הניצחון הנוצרי הגדול של נבאס דה טולוסה בשנת1212 סלל את הדרך לנפילת המורים בספרד. קורדובה נפלה בידי פרננדו השלישי מקסטיליה בשנת 1236 ועם התקדמות המאבקים נפלו מאחזי המורים בזה אחר זה, עד שנותרה רק ממלכת גרנדה.

אך גם גרנדה נפלה בשנת 1492 בידי פרננדו השני מאראגון ואיזבלה מקסטיליה. מורים רבים נשארו בספרד. אלו שנשארו נאמנים לאסלאם נקראו "מודחארים", ואלו שבחרו להתנצר נקראו "מוריסקוס". הם הורשו להישאר בספרד אך היו תחת השגחה מתמדת. הם נרדפו על ידי פיליפה השני, התמרדו בשנת 1568 ולבסוף הושמדו ברובם בידי האינקויזיציה. בשנת 1609 גורשו המוריסקוס הנותרים, ואגב כך חוסלה בהדרגה תרבות המורים בספרד, שתרומתה המשמעותית לתרבות המערב-אירופאית אינה ניתנת לשיעור.


קטע וידאו - צילומים מהשנים 2010 -2011אלבום תמונות 


מפה
                                                                   לחץ להגדלה

 
 
כל הזכויות שמורות לשמואל מגל/רונית מרקו 2012. טלפון:054-4799642 / משרד:04-9998316
 
לייבסיטי - בניית אתרים