054-4799642 צור קשר  
     
 
 הצטרף לרשימת התפוצה לקבלת חדשות ועדכונים ישירות לדוא"ל:

  שלח
 
 
מסע צילומים בהודו סרילנקה ובורמה
 
   בחודשים דצמבר 2018- פברואר 2019, ביצעתי מסעות צילום בצפון ודרום הודו, סרילנקה ובורמה. מסע מרתק קשה ומאתגר, משימות צילום לא קלות, יותר מ-21 טיסות, ואלפי ק״מ בדרכים הקלוקלות של הודו, המסע בהודו היה מרגש מאוד, וקל מאוד  להתחבר לטכסים ולאנשים, מגוון אנושי כל כך שונה ומרתק.
 
 

 
 

ארמניה

דף הבית >> הרצאות >> ארמניה

משך ההרצאה: 90 דקות
קיטעי וידאו וצילומים

נושאי ההרצאה:
* סקירה היסטורית גיאוגרפית של ארמניה.
* סקירה על אתרי הנצרות והפולחן.
* סקירה מקיפה על רצח העם הארמני.
* סקירה על אתרי הטבע בארמניה.

ארמניה צולמה בחודש ספטמבר 2013, צולמו כל האתרים המרכזיים, כולל הכנסיות היחודיות של ארמניה, ניתן דגש לצילום המוזיאון של השואה הארמנית בירוואן.

ארמניה נמצאת באזור הקווקז וגובלת בגאורגיה, באזרבייג'ן, באיראן ובטורקיה, והיא חסרת מוצא לים.

פני השטח המדינה הרריים. גובה הנקודה הגבוהה ביותר, בפסגת הר אַרָגַץ, הוא 4095 מטרים וגובה הנקודה הנמוכה ביותר, בקניון נהר דבד - כ-400 מטרים. ימת סוואן במרכז המדינה היא האגם הגדול ביותר במדינה. האקלים במדינה הוא אקלים יבשתי, המתאפיין בטמפרטורות קיצוניות; הטמפרטורות מגיעות עד 36 מעלות צלזיוס בקיץ ו-10 מעלות מתחת לאפס בחורף.

בין המאה  העשירית  עד המאה השישית לפנה"ס התקיימה באזור ממלכת אוררטו.

בין המאה העשירית עד המאה השישית לפנה"ס התקיימה באזור ממלכת אוררטו.

ב-66 לפנה"ס ניהלו הארמנים מלחמה עיקשת נגד האימפריה הרומית, אך הפסידו. ב-301 ארמניה הארטאשסית הייתה הראשונה, באימפריה הרומית, לקבל את הנצרות כדת מדינה. בשנת 387 חולקה המדינה בין האימפריה הרומית לבין האימפריה הפרסית. הכתב הארמני הומצא בשנת 406 על ידי מסרוב משדוץ. במחצית המאה ה-7 נכבש השטח על ידי הערבים. בסוף המאה ה-9 הוקמה ממלכה ארמנית גדולה שאיחדה את כל השטח שהיה מאוכלס על ידי הארמנים. החל משנת 1045 נשלטו הארמנים על ידי האימפריה הביזנטית, ובשנת 1064 הקימו את ממלכת קיליקיה, שהתקיימה עד לשנת 1375.

החל מהתקופה הביזנטית הייתה ארמניה מדינת חיץ בין האימפריה הביזנטית לבין ממלכת פרס, ולאחר מכן בין פרס לבין אימפריה העות'מאנית ורוסיה (מהמאה ה-18). החל מהמאה ה-15 השטח עבר מצד לצד כאשר התחוללו בו מלחמות שליטה רבות. כתוצאה מכך נפגעה מאוד האוכלוסייה המקומית ולחלק מתפקידי מפתח מונו נציגי העמים המוסלמים שהתיישבו באזור.

באימפריה העות'מאנית השתלבו בתפקידי מנהָל ארמנים רבים, המפורסם בהם הוא סינאן, האדריכל הגדול של סולימאן הראשון. בסוף התקופה העות'מאנית סבלו מפן-טורקיזם, שהביא לרציחות המוניות של הארמנים. כמיעוט באימפריה העות'מאנית שאפו לעצמאות, אולם שאיפות אלו דוכאו ברצח העם הארמני.

בעקבות המלחמה שהתחוללה בשנים 1826-1828 האימפריה הרוסית סיפחה שטחים שאוכלסו על ידי הארמנים שהיו שייכים לאימפריה פרסית. בעקבות המלחמות הרבות וחילופי אוכלוסין, האוכלוסייה הארמנית באזור היוותה רק 20% מסך האוכלוסייה. בעקבות מלחמות עם האימפריה העות'מאנית בעקבות הסכם טורקמנצ'אי לאימפריה רוסית סופחו שטחים נוספים שאוכלסו על ידי הארמנים. בשנת 1849 הוקמה גוברניית ירוואן.

במהלך מלחמת העולם הראשונה ברצח השיטתי שבוצע על ידי הטורקים בשנים 1915-1918 נרצחו בין 600 אלף ל-1.5 מיליון ארמנים. עד היום מהווה הטבח והדרישה להכרה בינלאומית בו כרצח עם, מוקד למתיחות בין ארמניה לבין טורקיה.

לאחר מלחמת העולם הראשונה הכריזה ארמניה על עצמאותה, אך ב-1920 כבש הצבא האדום את ארמניה והפכה לחלק מהרפובליקה הסוציאל-פדרטיבית הסובייטית של עבר הקווקז. ב-1936 הוכרזה ארמניה כרפובליקה סובייטית נפרדת. ב-1991, עם התפרקות ברית המועצות, קיבלה ארמניה הסובייטית עצמאות, אם כי רוב שטחה של ארמניה ההיסטורית נמצא בטורקיה.

 

                            קטע וידאו ממסע בספטמבר 2013 - העיר ירוואן

קטע וידאו ממסע ספטמבר 2013 - צילום האתרים השונים בארמניה
 
 
כל הזכויות שמורות לשמואל מגל/רונית מרקו 2012. טלפון:054-4799642 / משרד:04-9998316
 
לייבסיטי - בניית אתרים