054-4799642 צור קשר  
     
 
 הצטרף לרשימת התפוצה לקבלת חדשות ועדכונים ישירות לדוא"ל:

  שלח
 
 
מסע צילומים בהודו סרילנקה ובורמה
 
   בחודשים דצמבר 2018- פברואר 2019, ביצעתי מסעות צילום בצפון ודרום הודו, סרילנקה ובורמה. מסע מרתק קשה ומאתגר, משימות צילום לא קלות, יותר מ-21 טיסות, ואלפי ק״מ בדרכים הקלוקלות של הודו, המסע בהודו היה מרגש מאוד, וקל מאוד  להתחבר לטכסים ולאנשים, מגוון אנושי כל כך שונה ומרתק.
 
 

 
 

אנגליה - קתדרלות

דף הבית >> הרצאות >> אנגליה >> אנגליה - קתדרלותאנגליה - דרום מערב אנגליה קתדרלות אוקספורד, סליסבורי ובאת'

משך ההרצאה: 90 דקות
קיטעי וידאו וצילומים

תוכן ההרצאה:
* סקירה היסטורית של הקתדרלות באנגליה.
* האדריכלות האנגלית - מאפיינים לעומת הקתדרלות בצרפת.
* ההתפתחות הפוליטית/עירונית של הקתדרלות באנגליה.

באנגליה ביצעתי צילומים עבור החברה אמריקאית The Great Courses , הקתדרלות צולמו בפרוייקט ארוך ומרתק  יותר מחודשיים צולמו יותר מ- 20 קתדרלות בערים היפות והמרתקות באיטליה, צרפת, ספרד וצ'כיה, צילום הקתדרלות בוצע עפ"י ההרצאת של פרופסור וויליאם קוק מאוניברסיטת ניו יורק, ובסיום הצילומים הופקה ערכה מרתקת שנמכרה בהצלחה מרובה.

אדריכלות גותית אנגלית היא קבוצה של תת-סגנונות של האדריכלות הגותית שהיו נפוצים באנגליה של ימי הביניים מ-1180 עד לסביבות 1520.

כמו האדריכלות הגותית בצרפת ושאר אירופה, האדריכלות הגותית האנגלית מאופיינת בקשתות מחודדותקמרונות מחודדים, תמיכות, חלונות גדולים עם ויטראז'ים וצריחים מחודדים. הסגנון הגותי הגיע מצרפת, שם אלמנטים אלה הופיעו לראשונה ביחד בבזיליקת סן דני, צפונית לפריז. הבזיליקה נבנתה על ידי סוגריוס החל מ-1136 ונחנכה ביוני 1144. הגורמים העיקריים שהביאו את הסיגנון הגותי לאנגליה היו:

באנגליה, האדריכלות הגותית התפתחה בכיוונים שונים מהאדריכלות הגותית בשאר אירופה, אם כי בהתחלה וגם מאוחר יותר השתיים השפיעו אחת על השנייה. היו מספר סיבות להתפתחות השונה:

  • האדריכלות הגותית האנגלית התפתחה על בסיס וכהמשך לאדריכלות הנורמנית והאנגלו-נורמנית ששלטה באנגליה החל מהמאה ה-10 (בניגוד לצרפת, גרמניה ועוד, שהבסיס היה האדריכלות הרומנסקית).
  • במשך רוב תקופת ימי הביניים המצב הכלכלי בפרובינציות הכנסייתיות באנגליה היה טוב בהרבה מאשר ביבשת האירופית. על כן, הבישופים והשליטים המקומיים יכלו להשקיע הרבה יותר כסף בבניית הכנסיות והמבנים האחרים וכתוצאה מכך הם היו מפוארים ומקושטים יותר מרוב המבנים הדומים ביבשה האירופית.‏
                     סליסבורי 
                  באת' - ויטראז'

 

כדוגמה, אפשר להביא את הקתדרלה של סלסברי (Salisbury) שנבנתה בין השנים 1220-1266. בניגוד לקתדרלות הגותיות באירופה:

  • קתדרלה זו אינה נמצאת במרכז העיר, בין בתיה, אלא בקצה העיר, מוקפת שטח אדמה מיוחד שיועד לה.
  • היא מכילה בית מועצה (Chapter House) מבנה (בדרך כלל עגול או מצולע) טיפוסי לכנסיות האנגליות.
  • מלבד בית במועצה, כל הכנסיה בנויה ממרובעים. כך גם בית המקהלה (Choir), זאת בניגוד למקהלות בצרפת שרובן מצולעים שסביבם קפלות.‏[2]
  • הקפלות מרוכזות מאחורי המקהלה ובאנגליה רובן מוקדשות למריה.
  • הכנסיה נבנתה ללא התמיכות הדואות הכל כך אופייניות לכנסיות הגותיות באירופה. מעט התומכות הקטנות שקיימות נמצאות מתחת לגגות הצדדיים של הכנסיה ולא נראות לעין. הסיבה למיעוט התומכות היא הקירות החזקים והעבים מאוד של הכנסיה שאינם זקוקים לתומכות כמו בכנסיות דקות הקירות באירופה.
  • כנסיה זו ורוב הכנסיות הגותיות האחרות באנגליה הן נמוכות יותר מהמקובל באירופה אך חלקן ארוכות משמעותית מאחיותיהן באירופה.‏[2]
  • הכנסיה עשירה מאוד בקישוט, שימוש בסוגי אבן שונים ומוטיבים קישוטיים טיפוסיים לגותיקה האנגלית.

היסטוריונים של תולדות האמנות מחלקים את האדריכלות הגותית ותת-סגנונותיה באנגליה למספר תקופות, שאותן ניתן לחלק לתת-תקופות כדי להגדיר במדויק סגנונות שונים. האדריכלות הגותית המשיכה לפרוח באנגליה גם אחרי הרנסאנס ואדריכלות הרנסאנס שנולדה בפירנצה בתחילת המאה ה-15. במאות ה-16 וה-17 פינתה האדריכלות הגותית את מקומה לאדריכלות הרנסאנס והבארוק, אך קמה לתחייה במאות ה-18 וה-19 בסגנון שנודע כהתחייה הגותית או הסגנון הנאוגותי.

רבים ממבני הפאר של האדריכלות האנגלית, בייחוד קתדרלות, בנויים ברובם בסגנון הגותי. כך גם טירותארמונותאחוזותאוניברסיטאות ומבנים חילוניים אחרים. קבוצה נוספת של מבנים גותיים חשובים הן כנסיות קהילתיות, שבדומה לקתדרלות רבות מימי הביניים באנגליה, בנויות על יסודות נורמנים.

                        באת' - קתדרלה
                באת' - המרחצאות הרומיים ליד הקתדרלה
                            אוקספורד - קתדרלה
                              סליסבורי - קתדרלה

קטע וידאו - צילומים מפרוייקט הקתדרלות - שנת 2010אלבום תמונות


 
 
כל הזכויות שמורות לשמואל מגל/רונית מרקו 2012. טלפון:054-4799642 / משרד:04-9998316
 
לייבסיטי - בניית אתרים